Akt oskarżenia przeciwko kierowcy, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej – sprawa Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy w Świnoujściu skierował do Sądu Rejonowego w Świnoujściu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o to, że w dniu 13 maja 2018 r. w Świnoujściu kierował samochodem osobowym marki Renault Scenic znajdując się pod wpływem amfetaminy i marihuany, a ponadto pomimo wydania przez funkcjonariuszy Policji przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych polecenia niezwłocznego zatrzymania pojazdu, kontynuował jazdę, tj. o czyn z art. 178a § 1 kk w zb. z art. 178b kk i inne,

Z ustaleń postępowania wynika, że w godzinach popołudniowych dnia 13 maja 2018 r. podejrzany kierując samochodem marki Renault jadąc przez centrum Świnoujścia wykonywał niebezpieczne manewry na drodze. W związku z powyższym patrolujący ten teren funkcjonariusze Policji, którzy poruszali się oznakowanym radiowozem, podjęli decyzję o zatrzymaniu kierującego do kontroli. W tym celu użyli sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Podejrzany nie zatrzymał się do kontroli i przyspieszył. Ostatecznie po krótkim pościgu został zatrzymany przez Policję.

Kontrola wykazała, że podejrzany kierując samochodem znajdował się pod wpływem narkotyków tj. marihuany i amfetaminy.  Ponadto w wyniku przeszukania pojazdu funkcjonariusze ujawnili znaczne ilości marihuany o łącznej wadze 42,36 grama. Z tego powodu podejrzany usłyszał również zarzut z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

W toku postępowania na wniosek prokuratora mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Za zarzucane obecnie przestępstwo z art. 178b kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, natomiast za przestępstwo z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.