Akt oskarżenia przeciwko sprawcy stosującemu przemoc domową – sprawa Prokuratury Rejonowej w Gryfinie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy w Gryfinie skierował do Sądu Rejonowego w Gryfinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu m. in. o to, że w okresie od marca 2018 r. do dnia 28 czerwca 2018 r. w jednej z miejscowości na terenie powiatu Gryfińskiego znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną, w ten sposób, że znajdując się pod wpływem alkoholu wszczynał awantury domowe, podczas których wyzywał pokrzywdzoną wulgarnymi słowami, bił ją rękami po twarzy i ciele, kopał, szarpał za odzież, popychał, a także utrudniał wspólne zamieszkiwanie i spoczynek nocny w ten sposób, ze zapalał światło w pokoju, budził ją i wyganiał z domu, tj. o czyn z art. 207 § 1 kk.

Prokuratura Rejonowa w Gryfinie nadzorowała postępowanie w przedmiotowej sprawie. Jak wynika z dokonanych ustaleń, podejrzany zamieszkujący wspólnie z żoną, znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. Ustalenia postępowania wykazały, że podejrzany nadużywający alkoholu znajdując się pod jego wpływem wielokrotnie wszczynał awantury domowe.

W ich trakcie zachowywał się agresywnie bijąc pokrzywdzoną rękami po twarzy i ciele, kopiąc, szarpiąc za odzież i popychając. Ponadto ustalono, że mężczyzna utrudniał pokrzywdzonej wspólne zamieszkiwanie i spoczynek nocny w ten sposób, ze zapalał światło w pokoju, budził ją w nocy, a ponadto wyganiał ją z domu.

Wobec agresywnego mężczyzny na wniosek prokuratora zostało zastosowane tymczasowe aresztowanie. Ten środek zapobiegawczy był stosowany także w dniu kierowania do Sądu aktu oskarżenia. Podejrzany był w przeszłości karany sądownie.

Za czyn zarzucony podejrzanemu m.in. na podstawie art. 207 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.