Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o przestępstwo narkotykowe – sprawa Prokuratury Rejonowej w Pyrzycach.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa w Pyrzycach skierowała do Sądu Rejonowego w Stargardzie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 16 lipca 2018 r. w mieszkaniu w Pyrzycach, posiadał wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii znaczną ilość substancji psychotropowej w postaci amfetaminy o łącznej wadze 46,093 grama oraz środków odurzających w postaci marihuany o łącznej wadze 4,626 grama, tj. o przestępstwo z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i inne.

Z dokonanych ustaleń wynika, że w dniu 16 lipca 2018 r. funkcjonariusze Policji dokonali przeszukania mieszkania podejrzanego co do którego zachodziły przesłanki, że może on posiadać narkotyki. Podczas czynności ujawniono w mieszkaniu podejrzanego zarówno amfetaminę jak i marihuanę. Łączna waga narkotyków przekraczała 50 gram. Dodatkowo z uwagi na to, że podejrzany w czasie czynności próbował się oddalić i w związku z tym odpychał funkcjonariusza Policji oraz szarpał go – usłyszał także zarzut dotyczący przestępstwa z art. 224 § 2 kk.

W toku postępowania podejrzany został zatrzymany, a następnie na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzany (lat 29) był w przeszłości karany sądownie. W toku śledztwa przyznał się do zarzutów.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwa, w tym m. in. z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.