Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o usiłowanie zabójstwa – sprawa Prokuratury Rejonowej w Gryfinie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy w Gryfinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie podejrzanemu m. in. o to, że w dniu 5 czerwca 2018 r. w Chojnie na ul. Jagiellońskiej działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia usiłował dokonać zabójstwa pokrzywdzonego mężczyzny poprzez zadanie jemu ciosów nożem w brzuch oraz w czoło, powodując tym samym uszkodzenie ciała w postaci rany kłuto-ciętej brzucha oraz rany ciętej czoła, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na obronę i ucieczkę pokrzywdzonego, tj. o czyn z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk i inne.

Śledztwo w tej sprawie wszczęła i nadzorowała Prokuratura Rejonowa w Gryfinie. Z poczynionych ustaleń wynika, że w dniu 5 czerwca 2018 r. na terenie Chojny podejrzany (lat 34) posługując się nożem zaatakował znanego jemu mężczyznę, domagając się od niego zwrotu długu w kwocie 50 zł. Następnie zadał pokrzywdzonemu ciosy w brzuch oraz w czoło, powodując u niego rany kłute brzucha oraz ranę ciętą łuku brwiowego. Ostatecznie pokrzywdzony zdołał zatrzymać przejeżdżający samochód i poprosił kierowcę o pomoc, sprawca zaś zbiegł z miejsca zdarzenia.  

Dodatkowo w toku śledztwa ustalono, że sprawca już wcześniej domagał się od pokrzywdzonego zwrotu długu grożąc mu pozbawieniem życia, jeśli ten nie odda pieniędzy, w związku z czym podejrzany usłyszał również zarzut dotyczący przestępstwa zmuszania pokrzywdzonego do zwrotu wierzytelności (art. 191 § 2 kk).

W wyniku działań funkcjonariuszy Policji podejrzany został zatrzymany, zaś na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowany. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w dniu kierowania do Sądu aktu oskarżenia.

Za zarzucany podejrzanemu czyn m. in. z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności.