Akt oskarżenia przeciwko sprawcy rozboju. Sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód w Szczecinie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Zachód w Szczecinie skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie któremu zarzuca się m. in. to, że w dniu 1 lipca 2018 r. w Szczecinie działając w warunkach recydywy groził pozbawieniem życia i stosował przemoc wobec pokrzywdzonej rzucając ją na podłogę, po czym zażądał wydania pieniędzy i kluczyków samochodowych wraz z dowodem rejestracyjnym pojazdu, a następnie związał ręce pokrzywdzonej i dokonał kradzieży jej pojazdu, tj. o przestępstwo z art. 280 § 1 kk i inne.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w dniu 1 lipca 2018 r. oskarżony wszedł do mieszkania pokrzywdzonej kobiety przez okno znajdujące się w łazience na parterze budynku. Następnie przeszukiwał on kolejne pomieszczenia. Gdy wszedł do sypialni zastał tam pokrzywdzoną, której zaczął grozić żądając przy tym wydania pieniędzy i kluczyków samochodowych. Pokrzywdzona w obawie o swoje życie i zdrowie okazała sprawcy pusty portfel, którego mężczyzna ostatecznie nie zabrał. Ukradł zaś kluczyki samochodowe wraz z dowodem rejestracyjnym, po czym skrępował pokrzywdzonej ręce, a następnie opuścił mieszkanie i odjechał jej pojazdem.     

Na skutek działań funkcjonariuszy Policji sprawca rozboju został szybko ustalony i zatrzymany, zaś na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowany. Tymczasowe aresztowanie było stosowane również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzany (lat 42) był wcześniej karany sądownie i obecnie zarzucanego mu czynu dopuścił się w warunkach recydywy.

Za rozbój na podstawie art. 280 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat, przy czym z uwagi na fakt, że podejrzany działał w warunkach recydywy – grozi mu kara surowsza – do 15 lat.