Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o dokonanie oszustw m. in. metodą „na funkcjonariusza Policji” – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Prawobrzeże w Szczecinie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże w Szczecinie skierował do Sądu Rejonowego  Szczecin Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie akt oskarżenia wobec mężczyzny podejrzanego o popełnienie szeregu oszustw metodą „na funkcjonariusza Policji”  oraz „na wnuczka” tj. o czyny z art. 286 § 1 kk i inne. 

Śledztwo w przedmiotowej sprawie nadzorowała Prokuratura Rejonowa Szczecin-Prawobrzeże, a prowadzili funkcjonariusze Komisariatu Policji Szczecin-Dąbie. 

Jak ustalono podejrzany mężczyzna w dniach od 19 – 25 kwietnia 2018 r. działając w celu osiągniecia korzyści majątkowej po uprzednim telefonicznym wprowadzeniu w błąd co do potrzeby udzielenia pomocy rzekomemu funkcjonariuszowi Policji doprowadził do niekorzystnego rozrządzenia mieniem w postaci pieniędzy dwie pokrzywdzone osoby w łącznej kwocie 36.300 zł. Ponadto podejrzany działając w podobny sposób wprowadził w błąd dwie inne osoby, działając tym razem metodą „na wnuczka”. Sprawca skontaktował się telefonicznie z pokrzywdzonymi informując ich, że rozmawiają z wnukiem, który potrzebuje pilnej pomocy finansowej. W ten sposób wyłudził od tych pokrzywdzonych łącznie kwotę 58.000 zł.      

W sumie w wyniku przestępczego procederu podejrzany wyłudził blisko sto tysięcy złotych.   

W wyniku działań funkcjonariuszy Policji sprawca został ustalony, a następnie zatrzymany. Na wniosek prokuratora zastosowano wobec mężczyzny tymczasowe aresztowanie, które było stosowane także w dniu kierowania aktu oskarżenia do sądu.

Podejrzany (lat 42) był w przeszłości karany sądownie. W toku prowadzonego śledztwa nie przyznał się on do stawianych zarzutów.    

 Za zarzucane podejrzanemu przestępstwa z art. 286 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.