Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o dokonanie zabójstwa – sprawa Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy w Świnoujściu skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia wobec mężczyzny podejrzanego o dokonanie w dniu 2 marca 2018 r. w jednym z mieszkań w Świnoujściu zabójstwa pokrzywdzonego mężczyzny, poprzez uderzenie go obuchem siekiery w głowę,  tj. o czyn z art. 148 § 1 kk. 

Śledztwo w tej sprawie wszczęła i nadzorowała Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu.

Z dokonanych ustaleń wynika, że w dniu 3 marca 2018 r. w jednym z mieszkań na terenie Świnoujścia ujawnione zostało ciało mężczyzny z widocznymi obrażeniami głowy. 

Na miejscu prokurator przy udziale funkcjonariuszy Policji przeprowadził oględziny, podczas których między innymi zabezpieczono narzędzie zbrodni.  

Jak ponadto ustalono, krytycznego dnia podejrzany zamieszkujący wspólnie z pokrzywdzonym, zaatakował go, uderzając dwukrotnie obuchem siekiery w głowę, czym spowodował u pokrzywdzonego ciężkie obrażenia ciała skutkujące jego śmiercią.   

   W oparciu o zgormadzone dowody prokurator ogłosił podejrzanemu zarzut zabójstwa, a następnie skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania.  Ten środek zapobiegawczy był stosowany także w dniu kierowania aktu oskarżenia do sądu. 

Podejrzany (lat 65) przyznał się do stawianego jemu zarzutu. Nie był w przeszłości karany sądownie.  

Za zarzucany podejrzanemu czyn grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności.