Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego z udziałem motocyklisty – sprawa Prokuratury Rejonowej w Stargardzie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy w Stargardzie skierował do Sądu Rejonowego w Stargardzie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 3 lipca 2018 r. na trasie Stargard-Zieleniewo nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że kierując samochodem ciężarowym marki DAF z naczepą jadąc w kierunku Zieleniewa, nie zachował szczególnej ostrożności podczas wykonywania manewru skrętu w lewo w drogę prowadzącą do obwodnicy Stargardu i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu, doprowadzając do zderzenia z motocyklem marki Kawasaki, którego kierujący w wyniku doznanych ciężkich obrażeń ciała poniósł śmierć na miejscu, tj. o przestępstwo z art. 177 § 2 kk.   

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 3 lipca 2018 r. około godziny 18.00 podejrzany kierował samochodem ciężarowym marki DAF wraz z naczepą. Jechał on trasą Stargard – Zieleniewo w kierunku Zieleniewa. W pewnym momencie podjął on manewr skrętu w lewo w drogę prowadzącą do obwodnicy Stargardu, lecz jak ustalono przed wykonaniem tego manewru nie upewnił się, że może  go wykonać w bezpieczny sposób. W rezultacie podejrzany doprowadził do zderzenia z jadącym w sposób prawidłowy od strony miejscowości Lipnik w kierunku Stargardu motocyklistą, wymuszając pierwszeństwo przejazdu na pokrzywdzonym.  

W wyniku zderzenia obu pojazdów pokrzywdzony mężczyzna doznał ciężkich obrażeń ciała w wyniku których poniósł śmierć na miejscu. 

Podejrzany (lat 63) w chwili wypadku był trzeźwy. Nie był on wcześniej karany sądownie.    

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo z art. 177 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.