Akt oskarżenia przeciwko sprawcy rozboju. Sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód w Szczecinie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Zachód w Szczecinie skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie któremu zarzuca się m. in. to, że w dniu 6 września 2018 r. w jednym z mieszkań na terenie Polic, działając w warunkach recydywy, po uprzednim zastosowaniu przemocy wobec pokrzywdzonego w postaci pchnięcia, podduszania oraz uderzenia pięścią w twarz, dokonał kradzieży telefonu komórkowego wraz z ładowarką, radioodbiornika i pieniędzy w kwocie nie mniejszej niż 150 zł., a także dokumentów wystawionych na nazwisko pokrzywdzonego w postaci dowodu osobistego, legitymacji ZUS i kart bankomatowych, tj. o przestępstwo z art. 280 § 1 kk i inne.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w dniu 6 września 2018 r. do mieszkania pokrzywdzonego przyszedł jego znajomy wraz z oskarżonym, którego pokrzywdzony nie znał. Mężczyźni wspólnie spożywali piwo, po czym znajomy pokrzywdzonego oraz oskarżony opuścili mieszkanie. Po chwili jednak oskarżony sam wrócił do mieszkania pokrzywdzonego. Gdy tylko pokrzywdzony mężczyzna otworzył jemu drzwi, został natychmiast zaatakowany przez napastnika, który uderzył go pięścią w twarz, złapał za szyję i popchnął. Następnie oskarżony zażądał wydania pieniędzy, po czym przystąpił do przeszukiwania komody. Ostatecznie oskarżony ukradł dokumenty wystawione na nazwisko pokrzywdzonego oraz gotówkę w kwocie nie mniejszej niż 150 zł., a także telefon komórkowy wraz z ładowarką i radioodbiornik. Następnie sprawca opuścił mieszkanie.

Na skutek działań funkcjonariuszy sprawca rozboju został ustalony i zatrzymany, zaś na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowany. Tymczasowe aresztowanie było stosowane również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzany (lat 53) był wcześniej karany sądownie i obecnie zarzucanego mu czynu dopuścił się w warunkach recydywy.

Za rozbój na podstawie art. 280 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat, przy czym z uwagi na fakt, że podejrzany działał w warunkach recydywy – grozi mu kara surowsza – do 15 lat.