Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o przestępstwa narkotykowe – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście w Szczecinie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy Szczecin-Śródmieście skierował do Sądu Rejonowego Szczecin Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, któremu zarzucono m. in. to że w dniu 30 września 2018 r.  2018 r. w samochodzie, a także w dwóch położonych w Szczecinie mieszkaniach posiadał wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, znaczne ilości środków odurzających w postaci marihuany o łącznej wadze 189,35 grama oraz znaczne ilości substancji psychotropowej w postaci tabletek MDMA w łącznej ilości 132 sztuk, tj. o czyn z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i inne.

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście nadzorowała śledztwo w przedmiotowej sprawie. W dniu 30 września 2018 r. funkcjonariusze Policji dokonali zatrzymania podejrzanego, który siedział w samochodzie. Podczas czynności w pojeździe tym ujawniono narkotyki w postaci marihuany o wadze 3,11 grama oraz 43 tabletki MDMA. Następnie funkcjonariusze Policji dokonali przeszukania w dwóch mieszkaniach podejrzanego, gdzie również ujawniono narkotyki. Łącznie zabezpieczono blisko 200 gram marihuany oraz ponad 130 tabletek MDMA. 

Poczynione w toku śledztwa ustalenia wykazały również, że podejrzany w okresie od maja 2018 r. do dnia 30 września 2018 r. działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zajmował się sprzedażą narkotyków, odpłatnie udzielając innym osobom marihuanę i tabletki MDMA. W związku z powyższym podejrzanemu przedstawiono również zarzut z art. 59 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i inne.   

W toku postępowania podejrzany został zatrzymany, a następnie na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu. 

Podejrzany (lat 23) nie był w przeszłości karany sądownie. W toku śledztwa przyznał się do stawianych jemu zarzutów i złożył wyjaśnienia. 

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwa, w tym m. in. z art. 59 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.