Akt oskarżenia przeciwko sprawcy rozboju z użyciem noża – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Prawobrzeże

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, któremu zarzucono m.in. to, że w dniu 28 września 2018 r. w Szczecinie przy ul. Lnianej, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dokonał rozboju, w ten sposób, że po uprzednim doprowadzeniu pokrzywdzonego do stanu bezbronności poprzez przyłożenie mu noża do gardła, dokonał kradzieży telefonu komórkowego, pieniędzy w kwocie 25 zł i paczki papierosów,  tj. o czyn z art. 280 § 2 kk i inne.  

          Prokuratura Rejonowa Szczecin-Prawobrzeże nadzorowała śledztwo w tej sprawie. Z dokonanych ustaleń wynika, że w dniu 28 września 2018 r. przy ul. Lnianej  w  Szczecinie podejrzany zaatakował pokrzywdzonego mężczyznę przykładając jemu nóż do gardła, a następnie ukradł telefon komórkowy, a także pieniądze w kwocie 25 zł i paczkę papierosów.

          W wyniku działań funkcjonariuszy Policji podejrzany został zatrzymany. Następnie na wniosek prokuratora zostało zastosowane wobec niego tymczasowe aresztowanie. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w dniu kierowania aktu oskarżenia do sądu.  

          Podejrzany (lat 30) w toku śledztwa nie przyznał się do zarzutu. Był w przeszłości karany sądownie.

Za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia jakim jest nóż na podstawie art. 280 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.