Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego – sprawa Prokuratury Rejonowej w Goleniowie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy w Goleniowie skierował do Sądu Rejonowego w Goleniowie akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 14 października 2018 r. na drodze krajowej nr 6 pomiędzy miejscowościami Krzywice, a Redostowo umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w ten sposób że kierując samochodem osobowym marki Volkswagen podczas manewru wyprzedzania nie zachował szczególnej ostrożności w wyniku czego uderzył w prawidłowo jadący z naprzeciwka pojazd marki Kia, w wyniku czego kierujący tym pojazdem pokrzywdzony doznał ciężkich obrażeń ciała skutkujących jego śmiercią, tj. o przestępstwo z art. 177 § 2 kk.   

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 14 października 2018 r. w godzinach popołudniowych podejrzany jechał jako kierujący samochodem osobowym marki Volkswagen Jetta drogą krajową nr 6. W pewnym momencie – na odcinku pomiędzy miejscowościami Krzywice i Redostowo – podjął on decyzję o wyprzedzeniu poprzedzającego go pojazdu. Jednocześnie, jak ustalono podczas tego manewru nie zachował on szczególnej ostrożności i stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego zderzył się z jadącym z naprzeciwka w sposób prawidłowy pojazdem marki Kia Rio. Kierujący tym pojazdem pokrzywdzony jeszcze podczas udzielania na miejscu pomocy medycznej stracił przytomność, a następnie – w wyniku doznanych ciężkich obrażeń – zmarł.     

Podejrzany (lat 52) w chwili wypadku był trzeźwy. Nie był on wcześniej karany  sądownie. W toku postępowania przyznał się do zarzutu.    

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo z art. 177 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.