Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o usiłowanie rozboju. Sprawa Prokuratury Rejonowej w Choszcznie

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa w Choszcznie skierowała do Sądu Rejonowego w Choszcznie akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie któremu zarzuca się to, że w dniu 6 grudnia 2018 r. w  Reczu przy ul. Kolejowej usiłował dokonać rozboju w ten sposób, że po uprzednim zastosowaniu przemocy wobec pokrzywdzonego w postaci uderzania pięściami w twarz, a następnie przewróceniu na ziemię i kopaniu po całym ciele, usiłował dokonać kradzieży torby z pieniędzmi oraz kluczami, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na zdecydowaną postawę pokrzywdzonego, tj. o przestępstwo z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 280 § 1 kk i inne.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w dniu 6 grudnia 2018 r., gdy pokrzywdzony wracał pieszo z działki rekreacyjnej idąc ulicą kolejową został zaczepiony przez podejrzanego. Mężczyzna ten podszedł do niego i początkowo zażądał wydania pieniędzy, a gdy pokrzywdzony odmówił – kilkakrotnie uderzył go pięścią w twarz, po czym przewrócił na ziemie i zaczął kopać. Pomimo agresywnego zachowania sprawca nie zdołał ukraść torby, którą miał przy sobie pokrzywdzony, gdyż ten mocno ją trzymał. Po chwili podejrzany mężczyzna przerwał atak i uciekł z miejsca zdarzenia.

Pokrzywdzony zaś o zajściu powiadomił Policję. Na skutek sprawnych działań funkcjonariuszy sprawca usiłowania rozboju został ustalony i zatrzymany jeszcze w tym samym dniu, zaś na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowany. Tymczasowe aresztowanie było stosowane również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzany (lat 20) nie był wcześniej karany sądownie. W toku śledztwa przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.  

Za usiłowanie rozboju na podstawie art. 280 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.