Podejrzany o usiłowanie zabójstwa tymczasowo aresztowany na 3 miesiące – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód w Szczecinie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Na wniosek Prokuratora Rejonowego Szczecin-Zachód w Szczecinie, Sąd Rejonowy Szczecin Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy wobec mężczyzny podejrzanego o to, że w dniu 7 marca 2019 r. w Szczecinie działając z zamiarem pozbawienia życia pokrzywdzonego ugodził go nożem w okolice pod prawym łukiem żebrowym, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na skuteczne udzielenie pokrzywdzonemu pomocy medycznej, tj. o czyn z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 7 lutego 2019 r. w jednym z mieszkań na terenie Szczecina pokrzywdzony wraz z dwójką znajomych  w tym z podejrzanym spożywał alkohol. W pewnym momencie podejrzany chwycił za nóż, którym kilkukrotnie ugodził pokrzywdzonego zadając jemu cios w okolice brzucha pod prawym łukiem żebrowym, powodując między innymi uszkodzenie wątroby. Na miejsce zdarzenia zostało wezwane Pogotowie i Policja, której funkcjonariusze   zatrzymali sprawcę. Następnie prokurator po przedstawieniu mężczyźnie zarzutu usiłowania zabójstwa skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania na  okres trzech miesięcy. Wniosek prokuratora został w całości uwzględniony.      

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo na podstawie art. 148 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 8 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności.