Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o usiłowanie zabójstwa. Sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście w Szczecinie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy Szczecin-Śródmieście w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia wobec podejrzanego o usiłowanie w dniu 8 lipca 2018 r. w Szczecinie przy ul. Powstańców Wlkp. zabójstwa pokrzywdzonej poprzez uderzenie jej siekierą w lewy łokieć oraz w plecy, powodując ranę ciętą w okolicy stawu łokciowego i otwarcie skóry w okolicy podłopatkowej po stronie prawej, jednak zamiaru nie zrealizował w wyniku skutecznej postawy obronnej pokrzywdzonej, tj. o czyn z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk.

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście w Szczecinie nadzorowała śledztwo w tej sprawie. Z ustaleń śledztwa wynika, że w dniu 8 lipca 2018 r. podejrzany chodził po ulicy Powstańców Wielkopolskich oraz jej okolicy trzymając w dłoni siekierę. Gdy pokrzywdzona – która znała mężczyznę z widzenia – zapytała go z jakiego powodu biega z siekierą, podejrzany wykonał w jej kierunku zamach kierując ostrze siekiery w stronę jej głowy. Pokrzywdzona wykonała unik osłaniając się ręką, w związku z czym ostrze uderzyło w łokieć kobiety. Następnie mężczyzna zadał pokrzywdzonej jeszcze jeden cios – w plecy powodując ranę okolicy podłopatkowej, po czym odrzucił siekierę i sam oddalił się z miejsca zdarzenia. W wyniku przeprowadzonych czynności procesowych – w okolicy miejsca zdarzenia ujawniono siekierę, którą posłużył się podejrzany podczas ataku.  

Ponadto wskutek działań funkcjonariuszy Policji sprawca został zatrzymany. Następnie po zatrzymaniu podejrzany na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzany (lat 17) był wcześniej karany sądownie. W toku śledztwa nie przyznał się do popełnienia zarzucanego  mu czynu.  

Za usiłowanie zbrodni zabójstwa na podstawie art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności.