Kradzież zabytkowej księgi z archiwum Katedry Berlińskiej – sprawa Prokuratury Okręgowej w Szczecinie

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Szczecinie przedstawił sprawcy kradzieży z archiwum Katedry Berlińskiej zabytkowej księgi zarzut kradzieży zabytku  z art. 278 § 1 kk w zw. z art. 294 § 2 kk. Po przesłuchaniu podejrzanego prokurator wystąpił o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, a  sąd przychylił się do tego wniosku

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie odzyskali skradzioną w Berlinie księgę kościelną, po tym jak Koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie otrzymał informację o tym, że na portalu internetowym wystawiona jest do sprzedaży księga kościelna, pochodząca z kradzieży z archiwum Katedry Berlińskiej w styczniu 2019r. Wykonane w sprawie czynności pozwoliły na zatrzymanie sprawcy, którym okazał się 25 letni Polak, mieszkaniec Frankfurtu nad Odrą.

Zatrzymanemu mężczyźnie prokurator przedstawił zarzut kradzieży zabytku. Po przesłuchaniu podejrzanego prokurator wystąpił o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, a  sąd przychylił się do tego wniosku.

Zabezpieczona księga zawiera zbiór kilkuset dokumentów historycznych i metrykalnych parafii w Schwedt z lat 1700 – 1909, waży ok. 4 kg, a jej wartość wyceniono na 11 tyś. euro. Po uzyskaniu oczekiwanych dokumentów od strony niemieckiej, planowane jest zwrócenie księgi katedrze berlińskiej.

Za czyn zarzucany podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.