Akt oskarżenia przeciwko kierowcy, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej – sprawa Prokuratury Rejonowej w Goleniowie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy w Goleniowie skierował do Sądu Rejonowego w Goleniowie akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o to, że w dniu 16 listopada 2018 r. w Goleniowie na ul. Ogrodowej, działając w warunkach recydywy i wbrew orzeczonemu wyrokiem Sądu Rejonowego w Goleniowie zakazowi prowadzenia pojazdów, kierował samochodem marki Seat oraz pomimo wydania przez funkcjonariuszy Policji przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych polecenia niezwłocznego zatrzymania pojazdu, kontynuował jazdę, tj. o czyn z art. 178b § 1 kk i inne,

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 16 listopada 2018 r. podejrzany kierując samochodem marki Seat Leon jechał ulicą Ogrodową w Goleniowie. Patrolujący ten obszar funkcjonariusze Policji podjęli decyzję o przeprowadzeniu wobec podejrzanego kontroli drogowej.

Pomimo wydania polecenia zatrzymania oraz użycia w tym celu sygnałów świetlnych i dźwiękowych, podejrzany zlekceważył je i kontynuował jazdę. Ostatecznie podejrzany został zatrzymany przez ścigających go funkcjonariuszy. Przeprowadzona kontrola wykazała, że podejrzany kierował pojazdem pomimo, iż obowiązywał go dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym orzeczony wyrokiem Sądu Rejonowego w Goleniowie  w związku z popełnieniem przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.   

Podejrzany (lat 26) był w przeszłości karany sądownie za przestępstwa podobne i obecnie zarzuconego jemu czynu dopuścił się w warunkach recydywy.  

            Za zarzucane obecnie przestępstwo m.in. na podstawie art. 178b § 1 kk popełnione w warunkach recydywy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 7,5 lat.