Akt oskarżenia przeciwko sprawcy śmiertelnego wypadku samochodowego – sprawa Prokuratury Rejonowej w Goleniowie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy w Goleniowie skierował do Sądu Rejonowego w Goleniowie akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie podejrzanemu m. in. o to, że w dniu 9 grudnia 2018 r. w Goleniowie na ul. Stargardzkiej, działając w warunkach recydywy, naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że znajdując się w stanie nietrzeźwości wynoszącym 2,2 promila alkoholu we krwi, kierował samochodem osobowym marki BMW, nie zachował szczególnej ostrożności i zjechał na przeciwległy pas ruchu, w wyniku czego doprowadził do czołowego zderzenia z prawidłowo jadącym z naprzeciwka samochodem osobowym marki Mazda, którego kierujący doznał obrażeń ciała w postaci m. in. złamania kolana lewej nogi, co spowodowało naruszenie czynności narządów ciała na okres trwający dłużej niż 7 dni, w rozumieniu art. 157 § 1 kk, zaś pasażer samochodu marki Mazda zmarł w wyniku doznanych ciężkich obrażeń ciała, tj. o czyn z art. 177 § 1 i 2 kk i inne,

 Jak ustalono dnia 9 grudnia 2018 r. na ul. Stargardzkiej w Goleniowie podejrzany znajdując się w stanie nietrzeźwości wynoszącym 2,2 promila alkoholu we krwi kierował samochodem osobowym marki BMW. W pewnym momencie w wyniku nie zachowania szczególnej ostrożności, zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie doprowadził do czołowego zderzenia  z jadącym  z naprzeciwka samochodem osobowym marki Mazda. Kierujący tym pojazdem doznał obrażeń ciała w postaci m. in. złamania kolana lewej nogi, zaś pasażer tego samochodu doznał ciężkich obrażeń ciała, w wyniku których zmarł.

Dokonane ustalenia wykazały ponadto, że podejrzany był w przeszłości karany sądownie za przestępstwo podobne i obecnie zarzucanego jemu czynu dopuścił się w warunkach recydywy, kierując pojazdem wbrew orzeczonemu wyrokiem Sądu Rejonowego w Koszalinie zakazowi prowadzenia wszelkich pojazdów w ruchu lądowym.  

Dodatkowo śledztwo wykazało, iż na krótko przed wypadkiem podejrzany dokonał kradzieży pojazdu marki BMW, w związku z czym usłyszał on również zarzut dotyczący przestępstwa z art. 278 § 1 kk. 

W związku z dokonanymi ustaleniami podejrzany został zatrzymany, a następnie na wniosek prokuratora – tymczasowo aresztowany. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w chwili kierowania aktu oskarżenia do sądu.  

 Za zarzucane podejrzanemu czyny m. in. na podstawie art. 177 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.