Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o uprawę i posiadanie marihuany – sprawa Prokuratury Rejonowej w Stargardzie

Szczecin, dnia 30 czerwca 2017 r.

W dniu 19 czerwca 2017 r. Prokuratura Rejonowa w Stargardzie skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Radosławowi O., któremu  zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w okresie od stycznia 2016 r. do dnia 4 stycznia 2017 r. w jednej z miejscowości na terenie gminy Kobylanka uprawiał konopie inne niż włókniste zwane potocznie marihuaną, przy czym w chwili ujawnienia uprawa ta liczyła 483 krzewy i mogła dostarczyć co najmniej 10 kg marihuany oraz wytworzył poprzez suszenie nie mniej niż 2,7 kg marihuany, a ponadto posiadał wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii środek odurzający w postaci marihuany o łącznej wadze 12,84 grama, tj. o przestępstwo z art. 53 ust. 2 w zb. z art. 63 ust. 2 i 3 w zb. z art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i inne.

Z ustaleń śledztwa wynika, że sprawca w wieku 50 lat prowadzący gospodarstwo rolne na terenie gminy Kobylanka, w okresie od stycznia 2016 r. do dnia 4 stycznia 2017 r. założył i zajmował się uprawą konopi innych niż włókniste zwanych potocznie marihuaną. W dniu 4 stycznia 2017 r. funkcjonariusze Policji w wyniku dokonanego przeszukania ujawnili na terenie jego gospodarstwa 483 krzewy tej rośliny, a ponadto ustalono, że sprawca wytworzył poprzez suszenie nie mniej niż 2,7 kg marihuany. Dodatkowo w domu oraz w samochodzie podejrzanego ujawniono marihuanę o łącznej wadze 12,84 grama.

Na wniosek prokuratora, wobec podejrzanego Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, które było stosowane również w dniu skierowania aktu oskarżenia. Ponadto dokonano zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanego w wysokości 67.200 zł.

Podejrzany był wcześniej karany za przestępstwa podobne.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo, między innymi z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej

Joanna Biranowska-Sochalska