Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej w Gryficach przeciwko sprawcy rozboju

Zdjęcie togi prokuratora oraz akt prokuratorskiego postępowania karnego

Prokuratura Rejonowa w Gryficach skierowała do Sądu Rejonowego w Gryficach akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Danielowi H., któremu zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 20 marca 2017 r. w Gryficach podbiegł do pokrzywdzonego, który wchodził na teren swojej posesji, a  następnie złapał go za szyję i poddusił doprowadzając pokrzywdzonego do stanu bezbronności, po czym wyrwał mu z ręki telefon komórkowy marki Huawei o wartości około 700 zł., przy czym czynu tego dopuści się w warunkach recydywy, tj. o przestępstwo z art. 280 § 1 kk w zw. z art. 64 § 1 kk.

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzany Daniel H. wraz ze swoim kolegą w dniu 20 marca 2017 r. szedł w kierunku ulicy Kościuszki. W pewnym momencie podeszli do stojącego przed swoja posesją pokrzywdzonego, który palił papierosa pytając go, czy poczęstowałby ich papierosem. Pokrzywdzony odpowiedział, że nie ma papierosów, po czym odwrócił się i zaczął kierować się w kierunku domu. Po chwili oskarżony podbiegł do pokrzywdzonego od tyłu i złapał go za szyję i podduszał przedramieniem, a następnie wyrwał pokrzywdzonemu z ręki trzymany przez niego telefon komórkowy, po czym uciekł. Pokrzywdzony niezwłocznie po tym zdarzeniu udał się do Komendy Powiatowej Policji w Gryficach, gdzie zgłosił popełnione przestępstwo. Na skutek sprawnych działań funkcjonariuszy Policji, podejrzany został  w krótkim czasie zatrzymany.

Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Środek ten był stosowany również w dniu skierowania aktu oskarżenia.
Podejrzany był w przeszłości wielokrotnie karany sądownie i obecnie zarzucanego przestępstwa dopuścił się w warunkach recydywy.

Za zarzucany obecnie podejrzanemu czyn grozi kara pozbawienia wolności od 2 lat do 12, przy czym z uwagi na fakt popełnienia przestępstwa w warunkach recydywy wobec podejrzanego może zostać wymierzona kara w rozmiarze do lat 15.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej

Joanna Biranowska-Sochalska