Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego – sprawa Prokuratury Rejonowej w Stargardzie

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

W dniu 21 czerwca 2017 r. Prokuratura Rejonowa w Stargardzie skierowała do Sądu Rejonowego w Stargardzie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Sławomirowi Sz., któremu zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że: w dniu 14 czerwca 2016 r. na drodze krajowej nr 10 w pobliżu miejscowości Krąpiel, kierując samochodem osobowym marki Saab95 umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w ten sposób, że jadąc w kierunku Stargardu nie zachował należytej ostrożności i nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na przeciwny pas ruchu, którym w sposób prawidłowy poruszał się samochód osobowy marki Daewoo Lanos, doprowadzając do zderzenia obu pojazdów w wyniku czego śmierć na miejscu poniósł pasażer pojazdu Saab95, zaś obrażenia ciała na okres powyżej 7 dni odniósł drugi pasażer pojazdu marki Saab95 oraz kierowca i pasażer samochodu marki Daewoo, to jest o przestępstwo z art. 177 § 2 kk i inne.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w dniu 14 czerwca 2016 r. podejrzany wraz z trzema kolegami jechał samochodem marki Saab95 z Malborka do Niemiec. Około godziny 17.30 ze Stargardu wyjechali pokrzywdzeni, którzy poruszali się samochodem marki Daewoo Lanos. O godzinie 17.45 po wyjechaniu z obszaru zabudowanego w miejscowości Krąpiel podejrzany nie zachował szczególnej ostrożności i podczas przejeżdżania przez łuk drogi stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego doprowadził do zderzenia z jadącym z naprzeciwka w sposób prawidłowy samochodem marki Daewoo. W następstwie tego wypadku śmierć na miejscu poniósł jeden z pasażerów samochodu marki Saab, a kierujący oraz pasażer drugiego samochodu odnieśli obrażenia ciała na okres powyżej 7 dni.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo, na podstawie art. 177 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności 6 miesięcy do 8 lat.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej

Joanna Biranowska-Sochalska