Akt oskarżenia przeciwko sprawcy rozboju – sprawa Prokuratury Rejonowej w Stargardzie

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa w Stargardzie skierowała do Sądu Rejonowego w Stargardzie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Bolesławowi M., któremu zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 23 lutego 2017 r. w Stargardzie w mieszkaniu pokrzywdzonej dokonał rozboju w ten sposób, że szarpiąc i popychając pokrzywdzoną doprowadził ją do stanu bezbronności, a następnie zabrał jej pieniądze w kwocie 80 zł., to jest o przestępstwo z art. 280 § 1 kk.

Z ustaleń śledztwa wynika, że pokrzywdzona w dniu 23 lutego 2017 r. wraz ze swoim znajomym udała się do centrum Stargardu, aby wypłacić z banku pieniądze. Wracając do mieszkania przed budynkiem spotkała swoją znajomą, a także dwóch obcych jej mężczyzn. Po wejściu do mieszkania pokrzywdzona schowała większość przyniesionej gotówki, zaś kwotę 80 zł. włożyła do kieszeni płaszcza. Po chwili do mieszkania pokrzywdzonej wszedł mężczyzna, którego chwilę wcześniej widziała przed budynkiem. Podejrzany złapał pokrzywdzoną za ramiona i popchnął na sofę, a następnie obszukał jej kieszenie płaszcza i zabrał znajdujące się w niej pieniądze w kwocie 80 zł. Pokrzywdzona zdołała wyrwać się i wybiec na klatkę schodową, po czym zaczęła wzywać pomocy. Zaalarmowani sąsiedzi przegonili napastnika, przy czym jeden z sąsiadów rozpoznał sprawcę rozboju i podał Policji jego dane. Dzięki temu podejrzany został bardzo szybko zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji.

Na wniosek prokuratora podejrzany został tymczasowo aresztowany. Tymczasowe aresztowanie było stosowane także w dacie skierowania aktu oskarżenia. Podejrzany Bolesław M. nie był w przeszłości karany sądownie.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo z art. 280 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności 2 lat do 12 lat.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej

Joanna Biranowska-Sochalska