Akt oskarżenia przeciwko sprawcy rozboju – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Niebuszewo.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Niebuszewo skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Sebastianowi G., któremu zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 15 marca 2017 r. w Szczecinie będąc uprzednio skazanym wyrokiem sądu za przestępstwo podobne popełnione w warunkach recydywy i odbyciu w okresie od 28 stycznia 2015 r. do dnia 7 grudnia 2016 r. kary łącznej w rozmiarze 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, po uprzednim użyciu przemocy polegającej na chwyceniu małoletniego pokrzywdzonego za ramię i jego przyciągnięciu do siebie, a nadto grożąc pokrzywdzonemu natychmiastowym użyciem przemocy i uszkodzeniem jego ciała, zabrał w celu przywłaszczenia telefon komórkowy marki Huawei o wartości 200 zł., to jest o przestępstwo z art. 280 § 1 kk w zw. z art. 64 § 2 kk.

Z ustaleń śledztwa wynika, że małoletni pokrzywdzony w dniu 15 marca 2017 r. wracając ze szkoły czekał na tramwaj na jednym z przystanków w centrum Szczecina. W tym czasie korzystał on z posiadanego przy sobie telefonu komórkowego. Gdy schował telefon do kieszeni – podszedł do niego podejrzany, który chwycił pokrzywdzonego za ramię i zażądał wydania telefonu grożąc mu przy tym pobiciem. Pokrzywdzony obawiając się o swoje zdrowie wydał telefon podejrzanemu, który następnie oddalił się z miejsca zdarzenia.

W wyniku działań Policji, podejrzany został ustalony i zatrzymany, a następnie na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowany. Tymczasowe aresztowanie było stosowane także w dacie skierowania aktu oskarżenia. Podejrzany Sebastian G. przyznał się do popełnienia zarzucanego jemu przestępstwa.

Podejrzany był w przeszłości wielokrotnie karany sądownie, w tym za przestępstwa podobne i obecnie zarzucanego czynu dopuścił się w warunkach recydywy (art. 64 § 2 kk).

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo z art. 280 § 1 kk popełnione w warunkach recydywy grozi kara pozbawienia wolności w rozmiarze powyżej 2 lat do 15 lat.