Zakończenie śledztwa w sprawie śmiertelnego wypadku w Policach – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód w Szczecinie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy Szczecin-Zachód w Szczecinie skierował do Sądu Rejonowego Szczecin- Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko Mariuszowi J. podejrzanemu o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, to jest o czyn z art. 177 § 2 kk.

 

Do wypadku doszło w dniu 28 kwietnia 2016 r.w Policach. Ustalono, że w dniu zdarzenia, w godzinach nocnych pokrzywdzony wraz z kolegą oczekiwał na autobus linii nocnej pod wiatą przystanku. Widząc nadjeżdżający autobus kolega pokrzywdzonego pomachał ręką, aby go zatrzymać, a następnie cofnął się, aby pomóc wstać siedzącemu na ławce pokrzywdzonemu. Kiedy autobus wjechał do zatoki, mężczyźni podeszli do pojazdu, ale nie udało im się otworzyć drzwi wejściowych. Kierowca autobusu po zatrzymaniu się, odczekał chwilę na przystanku i odjechał. W momencie, kiedy ruszał pokrzywdzony był oparty o pojazd i na skutek ruchu autobusu przewrócił się na ziemię. Kierujący, prawym tylnym kołem autobusu przejechał leżącego na ziemi pokrzywdzonego. Obecny na miejscu zdarzenia świadek udzielił pokrzywdzonemu pierwszej pomocy , wezwano karetkę pogotowia.

Na skutek wypadku pokrzywdzony doznał rozległych obrażeń wielonarządowych z pęknięciem płuca i krwotokiem opłucnej, częściowego zmiażdżenia wątroby i śledziony,  złamania kości miednicy,  w wyniku których zmarł bezpośrednio po zdarzeniu.

Ustalono, że przyczyną wypadku było niezachowanie należytej ostrożności przez kierującego autobusem Mariusza J., podczas wykonywania manewru wyjazdu z zatoki autobusowej. Kierujący pojazdem rozpoczął manewr wyjazdu z zatoki autobusowej nie obserwując przestrzeni z prawej strony pojazdu i osób podchodzących do autobusu, w wyniku czego spowodował upadek na jezdnię pod koła autobusu stojącego bezpośrednio przy pojeździe pokrzywdzonego.