Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej Szczecin-Prawobrzeże przeciwko sprawcy rozboju z użyciem noża

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Prawobrzeże skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Jakubowi Z., któremu zarzucono, że w dniu 22 maja 2017 r. w Szczecinie na jednej ze stacji paliw na terenie Prawobrzeża, działając w warunkach recydywy dokonał rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia w postaci noża, w ten sposób że po uprzednim zatkaniu ust pokrzywdzonej, groził jej nożem wymachując nim, a następnie ukradł pokrzywdzonej torebkę wraz ze znajdującymi się w niej pieniędzmi i dowodem osobistym, powodując straty w łącznej kwocie 550 zł., tj. o przestępstwo z art. 280 § 2 kk w zb. z art. 275 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 64 § 1 kk.

Z ustaleń śledztwa wynika, że na terenie jednej ze stacji paliw do pokrzywdzonej podszedł uzbrojony w nóż Jakub Z., który chwycił pokrzywdzoną i zasłonił jej ręką usta, po czym wymachując trzymanym w dłoni nożem, groził pokrzywdzonej. Następnie ukradł on należącą do kobiety torebkę wraz ze znajdującymi się w niej dokumentami i pieniędzmi.
W wyniku działań funkcjonariuszy Policji sprawca został ustalony i zatrzymany.
Na wniosek prokuratora podejrzany został następnie tymczasowo aresztowany. Tymczasowe aresztowanie było stosowane również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzany był w przeszłości karany sądownie i obecnie zarzucanego przestępstwa dopuścił się w warunkach recydywy.

Za zarzucany obecnie podejrzanemu czyn grozi kara pozbawienia wolności od 2 lat do 12, przy czym z uwagi na fakt popełnienia przestępstwa w warunkach recydywy wobec podejrzanego może zostać wymierzona kara w rozmiarze do lat 15.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej

Joanna Biranowska-Sochalska