Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście przeciwko sprawcom rozboju.

Zdjęcie togi prokuratora oraz akt prokuratorskiego postępowania karnego

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanym Grzegorzowi S. oraz Robertowi K., którym zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 11 czerwca 2017 r. w Szczecinie przy al. Piastów działając wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej po uprzednim grożeniu natychmiastowym użyciem przemocy a następnie uderzeniu pokrzywdzonego szklaną butelką piwa w twarz, zabrali słuchawki JBL o wartości 220 zł., czym działali na szkodę pokrzywdzonego, przy czym Grzegorz S. czynu tego dopuścił się w warunkach recydywy,  tj. o przestępstwo z art. 280 § 1 kk i inne.

Z ustaleń śledztwa wynika, że pokrzywdzony 11 czerwca 2017 r. w godzinach nocnych szedł chodnikiem al. Piastów od strony Placu Kosciuszki w kierunku ul. Jagiellońskiej w Szczecinie. Miał on na uszach słuchawki marki JBL i słuchał muzyki. W pewnym momencie pojawili się przed nim podejrzani, którzy zaczęli wymachiwać rękami. Gdy pokrzywdzony zdjął słuchawki Grzegorz S. nakazał mu oddać słuchawki grożąc użyciem przemocy. Gdy pokrzywdzony oddał słuchawki Grzegorzowi S., drugi z podejrzanych – Robert K. uderzył pokrzywdzonego szklaną butelką w twarz.

Pokrzywdzony o zdarzeniu niezwłocznie powiadomił Policję. Chwilę później dwaj patrolujący ten teren funkcjonariusze Policji, dokonali zatrzymania obu podejrzanych. Na wniosek prokuratora podejrzani  zostali tymczasowo aresztowani. Tymczasowe aresztowanie było stosowane również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzani byli w przeszłości wielokrotnie karani sądownie, przy czym Grzegorz S. obecnie zarzucanego przestępstwa dopuścił się w warunkach recydywy.

Za zarzucany obecnie podejrzanym czyn grozi kara pozbawienia wolności od 2 lat do 12, przy czym z uwagi na fakt popełnienia przestępstwa w warunkach recydywy wobec podejrzanego Grzegorza S. może zostać wymierzona kara w rozmiarze do lat 15.