Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o spowodowanie wypadku drogowego – sprawa Prokuratury Rejonowej w Kamieniu Pomorskim.

Zdjęcie togi prokuratora oraz akt prokuratorskiego postępowania karnego

Prokuratura Rejonowa w Kamieniu Pomorskim skierowała do Sądu Rejonowego w Kamieniu Pomorskim akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Stanisławowi Ch., któremu zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że:
w dniu 6 września 2016 r. w Golczewie na ulicy Witosa nieumyślnie naruszył zasady obowiązujące w ruchu drogowym i spowodował wypadek w ten sposób, że kierując samochodem marki Renault Master zbliżając się do skrzyżowania z ulicą Miodową nie zachował należytej ostrożności i przekraczając linię podwójną ciągłą rozpoczął manewr wyprzedzania w miejscu zabronionym prawidłowo poruszającej się rowerzystki, która wcześniej sygnalizując zamiar skrętu w lewo rozpoczęła jego wykonywanie poprzez zjeżdżanie do osi jezdni, na skutek czego doszło do uderzenia rowerzystki elementem skrzyni ładunkowej wyżej wskazanego pojazdu i w wyniku tego uderzenia spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu pokrzywdzonej w postaci między innymi otwartego złamania kości ramiennej lewej z przemieszczeniem odłamów, a także złamania żeber III-VI po lewej stronie które to ciężkie obrażenia ciała skutkowały wstrząsem pourazowym i pooperacyjną niewydolnością krążeniowo-oddechową, tj. o czyn z art. 177 § 2 kk.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w dniu 6 września 2016 r. w godzinach porannych podejrzany wraz z dwoma pasażerami jechał samochodem marki Renault Master z Gryfic do Golczewa. W Golczewie na ulicy Witosa przed skrzyżowaniem z ulicą Miodową podjął on manewr wyprzedzania pomimo tzw. podwójnej linii ciągłej, która tego manewru zabraniała. W tym samym czasie w tym samym kierunku poruszała się rowerem pokrzywdzona, która przed skrzyżowaniem z ulicą Miodową zasygnalizowała w sposób prawidłowy zamiar skrętu w lewo, a następnie dojechała do osi jezdni. Wówczas została ona uderzona obudową skrzyni ładunkowej, w którą wyposażony był pojazd kierowany przez podejrzanego.

W wyniku wypadku u pokrzywdzonej doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W chwili wypadku zarówno pokrzywdzona jak i podejrzany byli trzeźwi. Podejrzany nie przyznał się do zarzutu.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo, na podstawie art. 177 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej

Joanna Biranowska-Sochalska