Akt oskarżenia przeciwko sprawcy wypadku drogowego na ul. Poniatowskiego – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Zachód skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Dariuszowi D., któremu zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że:
w dniu 29 kwietnia 2017 r. w Szczecinie kierując samochodem osobowym marki Honda jadąc ulicą Poniatowskiego od strony ul. Wieniawskiego w kierunku ul. Krakusa, na wysokości posesji nr 51 wskutek nie zachowania szczególnej ostrożności i braku dostatecznej obserwacji, nie ustąpił pierwszeństwa pieszej przechodzącej przez jezdnię z prawej strony na lewą, po wyznaczonym przejściu dla pieszych, w wyniku czego piesza doznała obrażeń ciała miedzy innymi w postaci złamania wyrostków poprzecznych kręgosłupa, uszkodzenia prawego stawu kolanowego, stłuczenia kości pięty, czym wywołał u niej naruszenie czynności narządu ciała jakimi są tułów i kończyna dolna prawa, na okres trwający dłużej niż 7 dni w rozumieniu art. 157 § 1 kk, tj. o przestępstwo z art. 177 § 1 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 29 kwietnia 2017 r. w godzinach przedpołudniowych podejrzany kierował samochodem marki Honda. Jechał on ulicą Poniatowskiego od strony ulicy Wieniawskiego w kierunku ulicy Krakusa. Gdy zbliżał się do wyznaczonego przejścia dla pieszych usytuowanego na wysokości posesji nr 51, nie zachował szczególnej ostrożności i nie ustąpił pierwszeństwa pieszej, która przechodziła przez jezdnię właśnie po tym przejściu.

Na skutek wypadku piesza będąca w wieku 74 lat, doznała obrażeń ciała na okres przekraczający 7 dni. Podejrzany został poddany badaniom, które wykazały, że w chwili kierowania pojazdem był trzeźwy. Podejrzany nie był w przeszłości karany sądownie.

Za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości podejrzanemu na podstawie art. 177 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej

Joanna Biranowska-Sochalska