Akt oskarżenia w sprawie wypadku drogowego z udziałem rowerzystki – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Adriannie B. której zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że:

w dniu 29 czerwca 2017 r. w Szczecinie kierując samochodem osobowym marki Volkswagen na skrzyżowaniu ulicy Księcia Bogusława X  z ulicą Małkowskiego, naruszyła nieumyślnie zasady bezpieczeństwa i przepisy obowiązujące w ruchu drogowym, w ten sposób, że podczas manewru skrętu w lewo w ul. Małkowskiego nie zachowała szczególnej ostrożności i nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu rowerzystce, która jechała z przeciwnego kierunku ruchu na wprost przez skrzyżowanie, w wyniku czego pokrzywdzona kierująca rowerem doznała obrażeń ciała w postaci uszkodzenia więzozrostu barkowo-obojczykowego lewego, wskutek czego doszło u niej do naruszenia czynności narządu ciała jakim jest lewa ręka na okres powyżej 7 dni w rozumieniu art. 157 § 1 kk, tj. o przestępstwo z art. 177 § 1 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 29 czerwca 2017 r. podejrzana kierowała samochodem osobowym marki Volkswagen. Jechała ona ul. Księcia Bogusława X od strony al. Wojska Polskiego w kierunku ul. Małkowskiego. Na skrzyżowaniu z ulicą Małkowskiego podjęła ona manewr skrętu w lewo. W tym samym czasie ulicą Księcia Bogusława X z przeciwnego kierunku ruchu jechała w sposób prawidłowy rowerzystka. Podejrzana na skutek nie zachowania należytej ostrożności nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu pokrzywdzonej rowerzystce potrącając ją.  Na skutek wypadku, u pokrzywdzonej doszło do urazu lewej ręki na okres przekraczający 7 dni w rozumieniu art. 157 § 1 kk.

Wobec podejrzanej prokurator dokonał zabezpieczenia na mieniu. Podejrzana nie była w przeszłości karana sądownie.

Za spowodowanie wypadku podejrzanemu na podstawie art. 177 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.