Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej w Gryfinie przeciwko sprawcy rozboju z użyciem młotka.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa w Gryfinie skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko Jackowi K. podejrzanemu o to, że: w dniu 5 kwietnia 2017 r. około godziny 19.15 w miejscowości Goszków działając w warunkach recydywy w zamiarze kradzieży pieniędzy po uprzednim wybiciu szyby w oknie wszedł do mieszkania pokrzywdzonej, uderzył ją młotkiem w głowę powodując ranę tłuczoną czoła, naruszając funkcję powłok miękkich twarzy oraz oka prawego na okres przekraczający 7 dni, a następnie zabrał w celu przywłaszczenia pieniądze w kwocie 850 zł., czym działał na szkodę pokrzywdzonej, tj. o przestępstwo z art. 280 § 2 kk w zb. z art. 157 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 64 § 1 kk.

Jak wynika z dokonanych ustaleń pokrzywdzona w dniu 5 kwietnia 2017 r. około godziny 19.15 przebywała w swoim mieszkaniu i oglądała telewizję. W pewnym momencie Jacek K. wybił szybę w oknie w sąsiednim pokoju i wszedł do mieszkania pokrzywdzonej. Na widok napastnika pokrzywdzona zapytała go czego chce, ten zaś zażądał wydania pieniędzy, po czym uderzył pokrzywdzoną w czoło trzymanym w dłoni młotkiem. Następnie sprawca ukradł pieniądze w kwocie 850 zł.

Pokrzywdzona w wyniku zadanego ciosu doznała uszkodzenia ciała w postaci rany tłuczonej czoła, co spowodowało naruszenie funkcji powłok miękkich twarzy oraz oka prawego na okres przekraczający 7 dni w rozumieniu art. 157 § 1 kk.

W wyniku sprawnych działań funkcjonariuszy Policji, sprawca rozboju został  szybko ustalony i zatrzymany krótko po dokonanym przestępstwie. Na wniosek prokuratora podejrzany Jacek K. został następnie tymczasowo aresztowany. Tymczasowe aresztowanie było stosowane również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Za zarzucany podejrzanemu czyn z art. 280 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 2 lat do 12, przy czym z uwagi na fakt popełnienia przestępstwa w warunkach recydywy wobec podejrzanego może zostać wymierzona kara w rozmiarze do lat 15.