Akt oskarżenia przeciwko nietrzeźwemu kierowcy usiłującemu przekupić funkcjonariuszy Policji.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Dnia 2 października 2017 r. Prokurator Rejonowy Szczecin-Zachód skierował do Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko Ruslanowi. N. podejrzanemu o to, że:  w dniu 18 sierpnia 2017 r. w Policach na ul. Tanowskiej będąc uprzednio karanym prawomocnym wyrokiem sądu umyślne przestępstwo podobne, kierował – wbrew orzeczonemu przez sąd zakazowi – samochodem osobowym marki Opel, znajdując się w stanie nietrzeźwości, który wynosił 0,96 promila alkoholu we krwi, a ponadto nie zatrzymał się do kontroli drogowej i kontynuował jazdę pomimo, że umundurowani funkcjonariusze Policji poruszający się oznakowanym radiowozem wezwali go do zatrzymania, tj. o czyn z art. 178a § 4 kk w zb. z art. 178b kk w zw. z art. 11 § 2 kk.

Nadto podejrzanemu zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na złożeniu w dniu 18 sierpnia 2017 r. w Policach przy ul. Tanowskiej, obietnicy wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszom Policji, którzy dokonali zatrzymania podejrzanego do kontroli drogowej, w zamiarze aby funkcjonariusze ci odstąpili od przeprowadzania tej kontroli, tj. o czyn z art. 229 § 1 i 3 kk,

Z ustaleń postępowania wynika, że podejrzany w dniu 18 sierpnia 2017 r. w godzinach popołudniowych kierując pojazdem marki Opel jadąc ulicą Tanowską w Policach, nie zatrzymał się do kontroli policyjnej związanej z przekroczeniem przez niego dopuszczalnej prędkości i kontynuował jazdę. Następnie podejrzany porzucił samochód na pobliskiej stacji paliw i dalej uciekał pieszo. Po krótkim pościgu został zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji, a następnie poddany badaniom, które wykazały, że miał on blisko promil alkoholu we krwi.

Ponadto ustalono, że podczas czynności służbowych wykonywanych przez funkcjonariuszy, podejrzany złożył im obietnicę udzielenia korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w kwocie 400 zł., w celu odstąpienia przez funkcjonariuszy Policji od czynności służbowych i zatrzymania podejrzanego.

Na wniosek prokuratora podejrzany został tymczasowo aresztowany. Środek ten był stosowany również w dniu kierowania aktu oskarżenia  do Sądu. Podejrzany był w przeszłości karany sądownie.

Za zarzucany obecnie podejrzanemu czyn między innymi z art. 229 § 3 kk grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.