Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o spowodowanie wypadku drogowego – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście w Szczecinie skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Sławomirowi M., któremu zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że:

w dniu 11 kwietnia 2017 r. w Szczecinie na skrzyżowaniu ulicy 3-go Maja z ulicą  Czackiego naruszył nieumyślnie zasady obowiązujące w ruchu drogowym i spowodował wypadek w ten sposób, że kierując samochodem osobowym marki Daewoo Matiz jadąc prawym pasem ruchu ulicą 3-go Maja od strony ul. Niepodległości w kierunku ulicy Drzymały nie zachował szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do wyznaczonego przejścia dla pieszych i nie ustąpił pierwszeństwa pieszej przechodzącej po tym przejściu w sposób prawidłowy, w wyniku czego doszło do potrącenia pokrzywdzonej, która doznała obrażeń ciała w postaci urazu głowy, a także stłuczeń obu kończyn dolnych, które to obrażenia spowodowały u pokrzywdzonej rozstrój zdrowia na okres trwający dłużej niż 7 dni w rozumieniu art. 157 § 1 kk, tj. o czyn z art. 177 § 1 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 11 kwietnia 2017 r. podejrzany kierując samochodem osobowym marki Daewoo jechał ulicą 3-go Maja w kierunku ulicy Drzymały. Zbliżając się do wyznaczonego przejścia dla pieszych, na skrzyżowaniu ulicy 3-go Maja z ulicą Czackiego, nie ustąpił pierwszeństwa pieszej przechodzącej po tym przejściu z lewej na prawą stronę drogi, wskutek czego doszło do jej potrącenia.

Jak ustalono – w wyniku wypadku – pokrzywdzona doznała obrażeń ciała na okres przekraczający 7 dni.

 

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo, na podstawie art. 177 §  kk grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.