Akt oskarżenia przeciwko sprawcy podejrzanemu o nabycie na terenie Niemiec znacznej ilości marihuany – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Zachód skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu, któremu zarzucono popełnienie przestępstwa związanego z nabyciem na terenie Niemiec znacznej ilości marihuany. Podejrzanemu Kamilowi D. zarzucono, że w okresie od 28 do 29 czerwca 2017 r. działając na terenie Niemiec oraz w Kołbaskowie, wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, dokonał w dniu 28 czerwca 2017 r. wewnątrzwspólnotowego nabycia na terenie Niemiec, a następnie przywozu do Polski przez byłe przejście graniczne w Kołbaskowie, znacznej ilości środka odurzającego w postaci 167,69 gramów marihuany, tj. przestępstwo z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Jak wynika z ustaleń w dniu 29 czerwca 2017 r. w Kołbaskowie funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali Kamila D., który był poszukiwany w celu odbycia zastępczej kary grzywny. Podczas przeszukania, w posiadanym przez podejrzanego plecaku ujawniono znaczną ilość środka odurzającego w postaci marihuany, o łącznej wadze przekraczającej 167 gramów.

Po zatrzymaniu – na wniosek prokuratora podejrzany został tymczasowo aresztowany. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo, na podstawie art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.