Akt oskarżenia przeciwko sprawcy wypadku drogowego z Karska – sprawa Prokuratury Rejonowej w Myśliborzu

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa w Myśliborzu skierowała do Sądu Rejonowego w Myśliborzu, akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi W. podejrzanemu o popełnienie  przestępstwa polegającego na tym, że w nocy z 31 marca 2017 r. na 1 kwietnia 2017 r. w Karsku, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że kierując motocyklem marki MZ bez tablic rejestracyjnych i znajdując się przy tym  w stanie nietrzeźwości wynoszącym 1,21 promila alkoholu we krwi, na prostym odcinku drogi zjechał na prawe pobocze, gdzie uderzył w słup telegraficzny, w następstwie czego pasażer motocykla doznał ciężkiego urazu czaszkowo-mózgowego, który spowodował u niego ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 kk, tj. o przestępstwo z art. 177 § 2 kk w zw. z art. 178 § 1 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w nocy 31 marca 2017 r. podejrzany wraz z  dwoma znajomymi mężczyznami spożywał alkohol w postaci piwa i wódki. Około północy mężczyźni rozstali się. Podejrzany udał się w kierunku swojego domu. Mimo  spożywania alkoholu podejrzany postanowił wrócić do swoich znajomych na motocyklu. Po chwili podjechał do nich na motorze. Jeden z mężczyzn zdecydował się wsiąść na motocykl kierowany przez podejrzanego. Podejrzany wraz z pasażerem odjechał w kierunku  ul. Gorzowskiej. Andrzej W. kierując motocyklem poruszał się z dużą prędkością, środkiem jezdni. W pewnym momencie stracił panowanie nad kierownicą i zjechał na prawe pobocze, gdzie uderzył w słup telegraficzny. Na skutek tego wypadku pasażer motocykla doznał ciężkich obrażeń ciała.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo na podstawie art. 177 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jednocześnie z uwagi na fakt, że podejrzany popełnił przestępstwo znajdując się w stanie nietrzeźwości, grozi mu kara surowsza – tj. od 9 miesięcy pozbawienia wolności do 12 lat.