Akt oskarżenia przeciwko podejrzanej o usiłowanie zabójstwa – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Niebuszewo.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy Szczecin-Niebuszewo skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia wobec Katarzyny K. podejrzanej o to, że w dniu 7 stycznia 2018 r. w jednym z mieszkań na terenie Stargardu, działając w zamiarze ewentualnym pozbawienia życia pokrzywdzonego, co najmniej trzykrotnie ugodziła go nożem w okolice lewej części klatki piersiowej, przez co stworzyła sytuację bezpośredniego zagrożenia życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, lecz zamierzonego celu nie osiągnęła z uwagi na to, że pokrzywdzony wyszedł z mieszkania na korytarz, gdzie udzielił jemu pomocy lekarz wezwany przez sąsiada, tj. o czyny z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk w zb. z art. 157 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.

Z dokonanych ustaleń wynika, ze podejrzana pozostawała w związku z pokrzywdzonym. W dniu 7 stycznia 2018 r. w mieszkaniu pary, doszło do sprzeczki pomiędzy nimi. Podczas kłótni Katarzyna K. chwyciła nóż kuchenny, a następnie ugodziła nim pokrzywdzonego w lewy bok, po czym wzięła drugi – krótszy nóż i ponownie zadała cios pokrzywdzonemu mężczyźnie. W sumie podejrzana zadała pokrzywdzonemu co najmniej trzy ciosy przy użyciu noży. Pokrzywdzony pomimo zadanych jemu ran, zdołał wyjść z mieszkania na korytarz, zaś sąsiad wezwał na miejsce Pogotowie i Policję.

Podejrzana została zatrzymana przez funkcjonariuszy Policji, przy czym w chwili zatrzymania znajdowała się ona w stanie nietrzeźwości wynoszącym ponad promil alkoholu we krwi.

Następnie na wniosek prokuratora podejrzana została tymczasowo aresztowana. Ten środek zapobiegawczy stosowany był również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzana była w przeszłości karana sądownie.

Za zarzucaną zbrodnię m. in. na podstawie art. 13 § 1 kk i art. 148 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 8 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności.