Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała akt oskarżenia przeciwko dziewiętnastu podejrzanym m. in. o udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających.

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko 19 podejrzanym o popełnienie przestępstw o charakterze narkotykowym, w tym m. in. polegających na uczestnictwie w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających, a także uprawianie konopii innych niż włókniste.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie przy współpracy z funkcjonariuszami Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Z ustaleń postępowaniawynika, że mężczyźni w wieku od 19 do 39 lat prowadzili przestępczą działalność na terenie Szczecina, Stargardu oraz innych miejscowości wwojewództwie zachodniopomorskim.

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani uczestniczyli w obrocie narkotykamiprzede wszystkim w postaci marihuany oraz amfetaminy w ilości od kilkudziesięciu gram do kilkunastukilogramów. Podczas zatrzymania poszczególnych mężczyzn, w wyniku ich przeszukania lub przeszukania należących do nich samochodów lub użytkowanych przez nich mieszkań zabezpieczono narkotyki. Ponadto w wyniku przeszukania w lokalu, w którym mieszkał jeden zpodejrzanych zabezpieczono broń palną.

Poczynione ustalenia wykazały również, że jedenastu spośród podejrzanych trudniło się ponadto uprawą konopii innych niż włókniste, prowadząc tzw. plantacje, które były zlokalizowane w różnych miejscowościach na terenie województwa zachodniopomorskiego. Największa z takich plantacji liczyła ponad trzysta sztuk krzewów konopii innych niż włókniste i mogła dostarczyć znacznych ilości marihuany.

W dacie skierowania aktu oskarżenia wobec jedenastupodejrzanych, stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, zaś wobec pozostałych osób stosowanowolnościowe środki zapobiegawcze w postaci m. in. dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego w kwotach od 3.000 zł. do 50.000 zł.

Za zarzucane podejrzanym czyny polegające między innymi na obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i uczynienia sobie z tego procederu stałego źródła dochodu, grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.